Míchání e-liquidů není žádná věda. Nejen o tom vás přesvědčíme v tomto článku. Vysvětlíme si také jednotlivé pojmy, základní výpočty a provedeme vás mícháním krok za krokem. Pojďme se společně ponořit do světa neomezených možností při míchání vlastních náplní do e-cigaret.
Elektronickou cigaretu už máte zajetou, vyzkoušeli jste si základní hotové náplně a nyní se poohlížíte po dalších možnostech, jak si vaping co nejvíce zpříjemnit a ozvláštnit? To je ideální doba, kdy se pustit do vlastního míchání, které vám otevře bránu do světa neomezených možností. Příchutí a receptů je totiž nepřeberné množství. Pojďme se do toho pustit..
Co budete potřebovat?
Než se pustíte do samotného míchání, je samozřejmě potřeba vybrat všechny potřebné ingredience. Nebojte, není jich moc. E-liquid je vlastně docela jednoduchá směs a pomocí těchto tří základních ingrediencí jste schopni namíchat prakticky jakoukoliv náplň:
1) Beznikotinová báze
Základní báze je hlavní ingrediencí při míchání náplní. Je to kapalina bez zápachu a bez chuti. V náplni jí bude obvykle ze všech tří ingrediencí obsaženo nejvíc a skládá se ze dvou látek: propylenglykolu (PG) a rostlinného glycerinu (VG) v různých poměrech.
Právě poměr těchto dvou látek určuje hustotu náplně a tím pádem i způsob použití. Z hotových náplní už tyto základní poměry PG/VG znáte a víte, že pro MTL nebo DL potah se používá jiný poměr. Pokud ne, určitě se podívejte na tento článek, kde vše vysvětlujeme.
2) Booster s nikotinem
Nikotinový booster je vlastně také báze, protože i ten se skládá z propylenglykolu a glycerinu a také je k dispozici s různými poměry PG/VG. Nicméně v boosteru je navíc přimíchán právě nikotin, a to zpravidla ve vyšší koncentraci 18mg/ml nebo 20mg/ml.
Smícháním boosteru s beznikotinovou bází pak dochází k ředění nikotinu, čímž získáváte svou výslednou sílu náplně. Boostery jsou k dispozici s běžným nikotinem nebo nikotinovou solí - oba dva typy boosterů se míchají do stejné beznikotinové báze - žádnou kompatibilitu zde řešit nemusíte.
NÁŠ TIP: První dvě ingredience lze také nahradit hotovou bází s nikotinem v různých silách 3mg, 6mg, 9mg, 12mg. Hotové báze jsou k dispozici s různými poměry PG/VG a nabízí snadné použití bez potřeby měření.
Náplně lze samozřejmě míchat i bez nikotinu. V takovém případě tuto ingredienci ze svého nákupního seznamu můžete úplně vypustit a ponechat pouze beznikotinovou bázi a příchuť.
3) Příchuť
Třetí a poslední ingrediencí je samotná příchuť. Čisté aroma, které se samo o sobě vapovat nedá a vždy je nutné ho smíchat se základní bází, ať už s obsahem nikotinu či bez něj. Aromata jsou zpravidla vyráběna na základu propylenglykolu a různí výrobci dělají jinak koncentravené příchutě, proto se vždy řiďte doporučeným dávkováním na obalu nebo v popisu produktu.
Příchutě můžeme rozdělit na dvě základní skupiny: klasické příchutě a shake & vape příchutě. Jaký je v nich rozdíl?
Klasické příchutě - Běžné a časem osvědčené příchutě, které jsou obvykle dodávány v malých lahvičkách obsahující čisté aroma. Klasické příchutě jsou většinou více koncentrované a do náplní se používají v menším množství v řádu jednotek mililitrů nebo několika kapek. Mezi klasickými příchutěmi obvykle najdete spíše jednodruhová aromata a dochucovadla, díky tomu je můžete také libovolně míchat mezi sebou a zkoušet různé varianty chutí a receptů podle své fantazie. Nevýhodou těchto aromat je trochu delší doba zrání.
Shake & vape příchutě - I zde se jedná o aroma koncentrované v propylenglykolu, ovšem s tím rozdílem, že není potřeba řešit dávkování. Podstata shake & vape příchutí totiž spočívá v tom, že jsou dodávány ve velkých lahvičkách, do kterých stačí dolít základní bázi a booster, protřepat a e-liquid je na světě. Předem je tak definováno dávkování výrobcem, a to právě díky specifickému množství příchutě a velikosti lahvičky (např. 20ml příchutě v 60ml lahvičce).
Shake & vape příchutě jsou oproti klasickým aromatům už většinou komplexní mixy chutí, které se dále s jinými příchutěmi nemíchají. Výhodou je také to, že jsou většinou koncentrované do většího množství PG, takže se výrazně zkracuje doba zrání.
Pomůcky pro míchání
Mimo výše zmíněných tří ingrediencí se mohou hodit také nějaké pomůcky pro míchání. Pokud se rozhodnete pro míchání z klasických příchutí, pak doporučujeme dokoupit ještě prázdné lahvičky, do kterých budete náplň míchat a hodí se i pipeta pro odměření přesného množství všech ingrediencí.
V případě, že budete míchat shake & vape příchuť, tak nepotřebujete prakticky nic dalšího, protože lahvička, do které budete míchat, je součástí balení příchutě. Obvykle není potřeba ani nic měřit, protože se lahvička jednoduše doplní bází po hrdlo a pokud budete přimíchávat boostery, lze celkem snadno odhadnout množství odlitím z malé lahvičky.
Jak na míchání?
Teď, když už máte jasno v tom, co vše budete potřebovat, můžete se vrhnout do samotného míchání. Postupy při míchání z klasické příchutě a shake & vape příchutě se mírně liší, proto jsme je oddělili do dvou samostatných odstavců.
Míchání z klasických příchutí
Pokud budete náplň míchat z klasické koncentrované příchutě, budete muset trochu více měřit než u shake & vape. Ze všeho nejdřív je zapotřebí zjistit doporučené dávkování výrobce, které najdete v popisu na našich stránkách nebo na obalu příchutě. Může se pohybovat od 2% do 10%, záleží na konkrétním výrobci a také samotné příchuti.
Jako další krok je dobré si uvědomit, jaké bude výsledné množství namíchané náplně. Pokud jste si zakoupili například 60ml prázdnou lahvičku, do které budete míchat a doporučené dávkování příchutě je 5%, pak musíte do lahvičky odměřit rovné 3ml příchutě. Pokud nemáte k dispozici lahvičku s ryskou, bude potřeba množství odměřit pipetou.
V případě, že bude náplň obsahovat nikotin, je nutné určit jeho množství (sílu) v mg/ml. Jestliže jste si zakoupili boostery o síle 18mg/ml a chcete, aby výsledná náplň obsahovala např. pouze 6mg/ml, pak musíte přilít 2 lahvičky boosteru (20ml).
Vzorec pro výpočet nikotinu
velikost lahvičky ÷ síla boosteru × požadovaná síla = množství boosteru v ml
(v našem případě 60 ÷ 18 × 6 = 20)
V lahvičce nyní máte 3ml příchutě a 20ml boosteru s nikotinem. Zbývá tedy dolít lahvičku beznikotinovou bází, což by v tomto případě bylo 37ml. Po dolití už stačí lahvičku pečlivě protřepat, odložit a nechat náplň zrát. U klasických příchutí se obecně doporučuje doba zrání 2 - 3 týdny s tím, že čím déle náplň zraje, tím výraznější je chuť.
Míchání shake & vape příchutí
V případě, že jste se rozhodli míchat náplň z shake & vape příchutě, bude celý postup o trochu snazší. Ze všeho nejdříve se ujistěte, jaké je množství příchutě a velikost lahvičky. Tyto parametry se liší jednak u různých značek, ale také u konkrétních příchutí. Může se jednat například o 20ml aroma v 60ml lahvičce.
Rozmyslete si, jaká bude výsledná síla nikotinu, protože i zde se podle ní bude odvíjet množství nikotinového boosteru, které do lahvičky přidáte. Pokud byste se rozhodli např. pro sílu 6mg/ml a použili boostery 18mg/ml, pak budete potřebovat 2 lahvičky (20ml). Vzorec pro výpočet je stejný jako u klasických příchutí.
V lahvičce nyní máte 20ml příchutě a 20ml nikotinového boosteru. Zbývá tedy dolít 20ml beznikotinové báze (po hrdlo) a vše řádně protřepat. Výhodou shake & vape příchutí je, že jsou koncentrovány do většího množství PG (v našem případě cca 20ml), proto podle většiny výrobců není nutné náplň nechávat zrát. Přesto ovšem nebude na škodu alespoň pár dní náplň nechat uležet - chuť potom bývá často mnohem výraznější a prokreslenější.
NÁŠ TIP: U shake & vape příchutí se zaměřte také na poměr PG/VG a počítejte s tím, že větší množství příchutě v lahvičce (obvykle kolem 30%) je na základu PG, tudíž naředí výslednou náplň. Pro MTL potah doporučujeme míchat z báze a boosterů PG30/VG70 a pro DL potah pak ze 100% VG báze.
Závěrem
Jak už jsme v úvodu zmínili, míchání není žádná velká věda a z několika ingrediencí lze vytvořit e-liquid podle vlastních představ. V každém případě byste však měli používat výrobky od prověřených značek a dodavatelů, s jasným původem a určené výhradně pro vaping.
Nezapomeňte, že pokud si s čímkoliv nebudete vědět rady, jsme tu pro vás.