Nově doručujeme do více než 6500 výdejních míst Balíkovny a nyní navíc jen za 59 Kč! Zjistit více >

Pomůžeme vám s výběrem 483 51 51 31

(Po-Pá: 09:00-17:00)


Navštivte naše prodejny Jsme již v 9 městech

Slovník pojmů

A

Absorpční materiálSavý materiál používaný v atomizérech a clearomizérech pro dopravu náplně (e-liquidu) ke spirále. Může se jednat například o knot nebo organickou vatu.
Adaptér 220V / USB AC adaptérAdaptér do sítě 220V umožňuje po propojení s dobíjecím kabelem nabíjet baterie elektronických cigaret ze sítě 220V.
Air Flow ControlJe anglický výraz pro tzv. regulaci sání. Jedná se o funkci clearomizéru, která umožňuje regulovat přívod vzduchu v clearomizéru, čímž lze ovlivnit tuhost potahu.
All-In-OneV překladu znamená „Vše v jednom“. Používá se pro typy elektronických cigaret a gripů, které mají napevno spojené tělo, řídící jednotku a clearomizér. Vyrábí se jak se vestavěnou baterií, tak pouze se slotem pro baterii.
AromaKoncentrovaná příchuť vhodná pro domácí výrobu e-liquidů, nebo dochucování již hotových e-liquidů (náplní).
AtomizérČást elektronické cigarety, ve které probíhá samotné odpařování náplně (e-liquidu). Atomizér se většinou skládá ze žhavící spirály, která se ovíjí kolem absorpčního materiálu, nebo se absorpční materiál ovíjí kolem ní. Absorpčním materiálem je přiváděna náplň (e-liquid) ke spirále, kde následně dochází k odpařování.
Atomizer ShortChybová hláška (v překladu „Zkrat atomizéru“) zobrazující se na displeji elektronických cigaret a gripů v případě, že je atomizér (popř. clearomizér nebo cartomizér) ve zkratu. Ve většině případů se jedná o poškozenou žhavící spirálu a hláška zmizí po její výměně.
AttySlangová zkratka pro atomizér.
Automatická baterieAutomatická baterie je označení pro typy baterií, které se nespínají ručně pomocí spínacího tlačítka, ale mají vestavěný tzv. automatický spínač. Baterie se proto spíná automaticky při potažení pomocí zabudované membrány.

B

BázeNebo také anglicky „Base“ je základní složka e-liquidu, ve většině případů tvořena z Propylene Glycolu, Vegetable Glycerinu a případně nikotinu a vody. Základní báze se používá pro domácí výrobu e-liquidů, kdy si uživatel sám přimíchá potřebné množství příchutě, popř. více příchutí. Vyrábí se s koncentrací nikotinu 0 - 36mg / ml.
BCC (Bottom-Coil-Changeable)V překladu znamená „Spodní výměnná spirála“ a označuje clearomizéry s výměnným žhavícím tělískem / hlavou, která je umístěná ve spodní části clearomizéru. Takto umístěné žhavící hlavy mají velice dobrý přísun e-liquidu ke spirále, jelikož jsou celé ponořené do e-liquidu.
BDC (Bottom-Dual-Coil)V překladu znamená „Spodní duální spirála“ a označuje žhavící tělíska / hlavy, které jsou v clearomizérech umístěné ve spodní části a mají dvojitou spirálu, která zajišťuje větší produkci páry.
BOX MODBox MOD je typ elektronické cigarety v hranatém provedení. Ve většině případů nabízí vysoký výkon a spoustu funkcí, umožňujících uživateli detailně nastavit výstupní hodnoty. Výhodou tohoto hranatého vzhledu je kompatibilita s prakticky všemi odpařovači na trhu, jelikož nemusí být brán zřetel na průměr clearomizéru. Vyrábí se jak s vestavěným akumulátorem, tak pouze se slotem.
BVC (Bottom-Vertical-Coil)V překladu znamená „Spodní vertikální spirála“ a používá se pro označení clearomizérů se žhavícím tělískem / hlavou umístěnou ve spodní části clearomizéru. Žhavící hlava je vybavena spirálou ve vertikální poloze, která zajišťuje lepší produkci páry než v poloze horizontální.
BypassRežim odpařování některých elektronických cigaret a gripů, který simuluje mechanický mod. To znamená, že proud z baterie je veden do atomizéru napřímo, bez použití elektrického obvodu. Nelze proto regulovat výstupní výkon baterie.

C

CartomizerJak už název napovídá, jedná se o spojení dvou částí elektronické cigarety v jednu - Cartridge a Atomizér. Stejně jako samotný atomizér, je i cartomizér vybaven žhavící spirálou, ale navíc i nádržkou pro e-liquid. Ta je ve většině případů vystlaná vatou, do které se e-liquid (náplň) plní.
CartridgeCartridge je nezbytnou součástí atomizéru. Jedná se o zásobník na e-liquid (tzv. patronu), která dopravuje e-liquid do atomizéru, kde následně dochází k odpařování. Cartridge se vyrábí s vatovou vystýlkou nebo bez (tzv. tanky).
Changeable Coil (CC)V překladu znamená "Výměnná spirála" a používá se pro označení clearomizérů, kde je možné vyměnit žhavící tělísko / hlavu. Tím odpadá nutnost nahrazovat celý clearomizér při opotřebení spirálky.
Cig-a-likeJe označení pro některé typy elektronických cigaret, které svým vzhledem připomínají klasické tabákové cigarety.
ClearomizerClearomizér je jednou z hlavních částí elektronické cigarety. Stejně jako atomizér je vybaven žhavící spirálou a absorpčním materiálem. Nicméně zde se již nepřipojuje cartridge (patrona) s e-liquidem, ale e-liquid se plní přímo do nádržky, která je součástí clearomizéru. Na rozdíl od cartomizéru není nádržka vystlaná vatou, ale je prázdná.
Cloud-chasingNěkdy také označovaný jako "extrémní vaping" je styl vapování, při kterém se uživatel snaží vytvořit co největší množství páry pomocí elektronické cigarety. Uživatelé si často staví vlastní velmi výkonné atomizéry pro přímé vdechování, které produkují extrémně velké množství husté páry. Záleží ovšem i na složení e-liquidu. Pro cloud-chasing se ve většině případů používají e-liquidy bez nikotinu (0mg/ml).

D

DC (Dual Coil)V překladu znamená "Dvojitá spirála". Používá se k označení clearomizérů, které jsou vybaveny právě duální spirálkou. Ta zajišťuje mnohem lepší produkci páry než jedna spirálka.
DIY (Do it yourself)V překladu znamená "Udělej si sám". Používá se pro označení některých součástí e-cigaret, které jsou vhodné pro uživatelskou úpravu nebo domácí výrobu. Rovněž se používá při domácí výrobě e-liquidů.
DL (Direct Lung)V překladu znamená "Přímo do plic" a používá se jako označení pro přímé vdechování. To znamená, že se pára z elektronické cigarety natahuje přímo do plic, obdobně jako např. u vodních dýmek. Opakem je MTL (Mouth-To-Lung), kdy se pára nejdříve natáhne do úst a následně vdechne do plic.
Drip TipJe druh náustku pro elektronické cigarety, který se používá pro přímé dokapávání e-liquidu na spirálu atomizéru bez použití cartridge. Tím, že je náustek průchozí je dokapávání na spirálu velmi snadné. Takový druh vapování přináší nejlepší produkci páry s nejvýraznější chutí. Drip tip lze použít i jako klasický náustek pro některé typy clearomizérů.
DrippingJe styl vapování, kdy uživatel nepoužívá v atomizéru zásobník pro e-liquid (cartridge), ale e-liquid dokapává v malých dávkách přímo na žhavící spirálu speciálního RDA atomizéru. Dripping se využívá především pro získání té nejlepší chuti a největšího množství páry.

E

E-liquidTekutá náplň pro elektronické cigarety. Její složení je většinou: Propylen Glycol, Vegetable glycerin, voda, aroma a příp. nikotin. E-liquidy se vyrábí s různými koncentracemi nikotinu, nebo bez nikotinu (0 - 36mg / ml). Označení mg/ml značí množství nikotinu v miligramech na jeden mililitr e-liquidu. E-liquidy mohou být ochucené různými příchutěmi a baleny v různě velkých lahvičkách.
eGoPůvodně označení pro model elektronické cigarety Joyetech eGo. V současné době se více používá jako typové označení závitu eGo nebo druh elektronických cigaret tzv. tužkového tvaru.
EchomizerJiný název pro clearomizér.
E-juiceJiné označení pro e-liquid.

F

FirmwareFirmware je v informatice označení pro software, který slouží pro řízení nějakého vestavěného systému. V případě elektronických cigaret se firmware objevuje zejména u pokročilých gripů s vlastním operačním systémem. U nejnovějších modelů je dokonce umožněna jeho aktualizace samotným uživatelem.
Full setSety označené jako FULL SET jsou ve většině případů sady gripů, kde je v balení i clearomizér (nebo jiný odpařovač). Jedná se proto o kompletní výbavu, vhodnou pro okamžité použití.

G

GlassomizerOznačení některých výrobců pro clearomizéry s tělem z borosilikátového skla (tzv. Pyrex).
GripJe pokročilý typ elektronické cigarety, která ve většině případů disponuje vysokou kapacitou baterie, nebo baterií vyměnitelnou. Většina gripů je vybavena řídící jednotkou s možností nastavení různých hodnot pro vapování (např. výkon, napětí, teplota žhavení apod.).

H

High DrainJe označení pro baterie s vysokým vybíjecím proudem, které jsou vhodné pro elektronické cigarety a gripy s vysokým výkonem.
HitHit je výraz pro tzv. škrábnutí v krku při vapování elektronické cigarety. Jedná se o podobný pocit jako při kouření klasické tabákové cigarety. Někdy také označované jako "kopnutí". Pro příklad lze uvést, že čím větší je koncentrace nikotinu v e-liquidu, tím bude větší hit.

I

  

J

  

K

KanthalMateriál odporového drátu, který se používá k výrobě žhavících spirálek. Kanthalové spirálky umožňují pouze nastavení výkonu (nelze regulovat např. teplotu žhavení).
KnotKnot se používá v atomizérech a clearomizérech jako dopravník e-liquidu ke žhavící spirále. V současné době je čím dál více nahrazován organickou vatou.

L

LiquidZkrácené označení pro e-liquid.
Low VoltageChybová hláška (v překladu "Nízké napětí") zobrazující se na displeji elektronických cigaret a gripů v případě, že napětí baterie poklesne pod továrně nastavenou hodnotu. Ve většině případů se jedná pouze o vybitou baterii a hláška zmizí po jejím opětovném dobití. Může se ovšem jednat i o poškozenou baterii, kde je již napětí trvale sníženo.
Low Resistance (LR)V překladu znamená "Nízký odpor" a používá se pro označení atomizérů a žhavících tělísek / hlav s odporem spirály nižším než 2,0ohm.
LVC (Liquid Value Control)Je zkratka používaná pro typ žhavících tělísek / hlav s možností regulace množství dopravovaného e-liquidu ke spirále. Tento typ žhavících hlav je vhodný zejména pro baterie s regulací výkonu, kdy lze detailně nastavit přísun e-liquidu v závislosti na nastaveném výkonu.

M

mAhJe označení pro miliampérhodinu a udává kapacitu baterií. Čím větší je hodnota mAh, tím déle baterie vydrží nabitá.
Mechanický gripNebo také anglicky "Mechanical Mod" je označení pro jednoduché elektronické cigarety bez jakýchkoliv elektronických součástek. Proud z baterie je přiváděn do odpařovače napřímo a není možno ho gripem regulovat. Spínání je řešeno mechanickým spínačem. Výhodou je dlouhá životnost a absolutní bezporuchovost.
MTL (Mouth to Lung)V překladu znamená "Z úst do plic" a používá se jako označení pro nepřímé potahování. To znamená, že se pára nejdříve natáhne z elektronické cigarety do úst a následně se vdechne do plic, stejně jako při kouření klasické tabákové cigarety. Opakem je DL (Direct-Lung), kdy se pára potahuje přímo do plic obdobně jako např. u vodních dýmek.

N

Nepřímé potahováníNebo také anglicky MTL (Mouth-To-Lung) znamená, že se pára nejdříve natáhne z elektronické cigarety do úst a následně se vdechne do plic, stejně jako při kouření klasické tabákové cigarety. Opakem je přímé potahování (DL "Direct-Lung"), kdy se pára potahuje přímo do plic obdobně jako např. u vodních dýmek.
Ni / Ni200Ni nebo Ni200 je zkratka pro materiál odporového drátu. Jedná se o Nikl / Nikl200, který je vhodný pro elektronické cigarety a gripy a možností nastavení teploty žhavení (tzv. TC režim).
NotchCoilJe obchodní označení firmy Joyetech pro žhavící spirály, které nejsou vyrobeny z odporového drátu jako klasické spirály, ale z jednoho kusu nerezové trubičky s vyfrézovanými otvory.

O

OdporJe fyzikální veličina, jejíž jednotkou je ohm (Ω). V odvětví elektronických cigaret se používá především u žhavících spirálek. Obecně čím vyšší je hodnota odporu, tím pomaleji se spirálka zahřívá a produkuje méně páry, naproti tomu ale prodlužuje živnost žhavící spirály a spotřebovává méně baterie i e-liquidu. Např. spirálka s odporem 1,8ohm produkuje více páry než spirálka s odporem 2,3ohm, ale její životnost bude kratší.
Ohm (Ω)Je jednotka elektrického odporu.
O-kroužek (O-ring)Je těsnění ve tvaru prstence používané v rozebíratelných clearomizérech. U některých modelů je dostupné ke koupi i samostatně. Ve většině případů je vyrobené ze silikonu.
OLEDJe typ displeje používaného nejen u elektronických cigaret a gripů, využívající technologii organických elektroluminiscenčních diod. Zkratka pochází z anglického "Organic light-emitting diode".
Organická vataNebo také anglicky "Organic Cotton" je druh přírodní vaty, která se používá jako absorpční materiál u žhavících tělísek / hlav. Má za úkol přivádět e-liquid ke spirále, kde následně dochází k odpařování. Přírodní vata nezkresluje chuť e-liquidu a je zdravotně nezávadná.

P

PassthroughJe označení pro některé modely baterií, které umožňují používání e-cigarety i během nabíjení. Takové typy baterií se standardně nenabíjí pomocí závitové nabíječky, ale jsou vybaveny dobíjecím portem (ve většině případů Mini USB / Micro USB), který se nachází na straně baterie, nebo v její spodní části.
Pen StyleJe označení pro vzhled některých elektronických cigaret (tzv. tužkový typ). Jedná se zejména o modely s názvem eGo (eGo-T / eGo-C / Riva-T apod.).
PipetaJe laboratorní nástroj sloužící k přesnému odměřování objemů kapalin. Používá se především při domácí výrobě e-liquidů, kdy je zapotřebí do směsi odměřit přesné množství jednotlivých látek.
PříchuťKoncentrovaná příchuť vhodná pro domácí výrobu e-liquidů, nebo dochucování již hotových e-liquidů (náplní).
Přímé potahováníNebo také anglicky DL (Direct-Lung) znamená, že se pára z elektronické cigarety natahuje přímo do plic, obdobně jako např. u vodních dýmek. Opakem je nepřímé potahování (MTL "Mouth-To-Lung"), kdy se pára nejdříve natáhne do úst a následně vdechne do plic.
PyrexPyrex je materiál, který díky svým chemickým vlastnostem a složením patří do skupiny průzračných borosilikátových skel. Snáší extrémně vysoké teploty a je chemicky odolný. Díky tomu je vynikajícím materiálem pro clearomizéry. V současné době je pyrex nejpoužívanější materiál pro výrobu těl clearomizérů.
PyroSlangový výraz pro klasické tabákové cigarety.

Q

  

R

RBA (Rebuildable Atomizer)V překladu znamená "Obnovitelný atomizér". Jedná se o takový typ atomizéru, který umožňuje nahradit samotnou žhavící spirálu a absorpční materiál, namísto výměny celého žhavícího tělíska / hlavy. To je vhodné zejména pro zkušené uživatele, kteří si potřebují namotat spirálku se specifickým odporem nebo ze speciálního materiálu.
RDA (Rebuildable Dripping Atomizer)V překladu znamená "Obnovitelný dokapávací atomizér". Pojem Rebuildable (obnovitelný) znamená, že je možné nahradit samotnou žhavící spirálu a absorpční materiál, namísto výměny celého žhavícího tělíska / hlavy. To je vhodné zejména pro zkušené uživatele, kteří si potřebují namotat spirálku se specifickým odporem nebo ze speciálního materiálu. Pojem Dripping (dokapávání) představuje styl plnění, nebo spíše časté kapání, a to přímo na spirálu atomizéru bez použití cartridge. Dripping se využívá především pro získání té nejlepší chuti a největšího množství páry.
RTA (Rebuildable Tank Atomizer)Je typ atomizéru / clearomizéru s vlastním zásobníkem na e-liquid, který umožňuje nahradit samotnou žhavící spirálu a absorpční materiál, namísto výměny celého žhavícího tělíska / hlavy. To je vhodné zejména pro zkušené uživatele, kteří si potřebují namotat spirálku se specifickým odporem nebo ze speciálního materiálu.

S

SS / SS316Je označení pro materiál Stainless Steel (nerezová ocel). Používá se především pro výrobu odporových drátů pro žhavící spirálky. Žhavící spirálky vyrobené z nerezové oceli 316 jsou vhodné pro použití s režimem výkonu i teplotním režimem. Označení SS se ale používá i pro označování povrchu jednotlivých částí elektronických cigaret, které jsou vyrobeny právě z nerezové oceli.
Stealth modJe funkce některých modelů elektronických cigaret a gripů, které jsou vybaveny displejem. Po její aktivaci se nebude během jednotlivých potahů rozsvěcovat displej.
Sub-ohmJe anglický výraz pro nízký odpor (pod 1,0Ω). Takzvané sub-ohm (nízkoodporové) clearomizéry, pracující s odporem nižším než 1,0Ω, produkují velké množství páry s mnohem větším hitem, než klasické clearomizéry s odporem kolem 1,5Ω. Výhodou nízkoodporového vapování je již zmiňovaná produkce páry a možnost snížení dávky nikotinu, která je kompenzována právě dostatečně silným hitem. Nevýhodou může být vyšší spotřeba e-liquidu a nutnost přímého potahování u většiny typů žhavících tělísek / hlav.

T

TankNeboli "nádržka" označuje cartridge pro elektronické cigarety, která není vyplněna vatou. Někdy také bývá slovem tank označeno tělo clearomizéru, nebo dokonce celý clearomizér.
TC (Temperature Control)Česky "Teplotní režim" je režim odpařování, který nabízí některé modely elektronických cigaret a gripů. Výhodou teplotního režimu je možnost nastavení a kontroly teploty žhavení, díky čemuž lze předejít připalování žhavících spirálek. V praxi to znamená, že si uživatel nastaví v elektronické cigaretě maximální teplotu žhavení (v závislosti na typu spirálky), která nebude při vapování překročena. Tím se prodlužuje životnost žhavící spirálky, šetří baterie i e-liquid a nedochází ke zkreslování chuti. Spirálky s podporou teplotního režimu jsou vyrobeny z materiálu: Ni (nikl), Ti (titan) nebo SS (nerezová ocel).
TC-NiJe teplotní režim pro niklové spirálky.
TC-TiJe teplotní režim pro titanové spirálky.
TC-SS / TC-SS316Je teplotní režim pro spirálky z nerezové oceli.
TCR (Temperature Coefficient of Resistance)Česky "Teplotní koeficient odporu" je režim některých modelů elektronických cigaret a gripů, který umožňuje nastavit vlastní teplotní koeficient odporu pro různé druhy spirálek (např. Ni, NiFe, Ti, SS).
TFTA TankJe typ clearomizéru s vrchním plněním (Top Filling) a regulací sání umístěnou rovněž ve vrchní části (Top Airflow). U většiny takových clearomizérů nejsou ve spodní části již žádné otvory, což znamená, že e-liquid nemůže při vapování z clearomizéru vytékat.

U

  

V

Volt (V)Je jednotka elektrického napětí.
VT (Variable Temperature)Jiné označení pro TC (Teplotní režim).
VT-Ti, VT-Ni, VT-SSJiné označení pro režimy teplotních módů: TC-Ti, TC-Ni, TC-SS.
VV (Variable Voltage)Česky "Variabilní napětí" je funkce některých baterií elektronických cigaret, která umožňuje nastavit výstupní napětí z baterie. Tím lze ovlivnit produkci páry z clearomizéru - čím vyšší napětí je nastaveno, tím větší produkce páry bude. Jednotkou napětí je Volt (V).
VW (Variable Wattage)Česky "Variabilní výkon" je funkce některých modelů elektronických cigaret a gripů, která umožňuje nastavit výstupní výkon z baterie. Tím lze ovlivnit produkci páry z clearomizéru a přizpůsobit výkon různým druhům žhavících spirálek. Čím vyšší hodnota výkonu je nastavena, tím bude větší produkce páry. Jednotkou výkonu je Watt (W).

W

Watt (W)Je hlavní jednotka výkonu.

X

  

Y

  

Z

ZeroV překladu znamená "nula" a někdy se používá k označení e-liquidů bez nikotinu (s obsahem nikotinu 0mg/ml).

Nenašli jste slovo, které jste hledali? Neváhejte a napište nám na info@ejuice.cz

Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Česká koruna CZK
Česká koruna EUR

Pomůžeme vám s výběrem

483 51 51 31 (Po-Pá: 09:00-17:00)

Je nutné
se zaregistrovat

pro nákup v našem e-shopu.

My poté ověříme váš věk a vy budete moct pohodlně nakupovat.

  • Věrnostní program pro stálé zákazníky.
  • Správa a historie objednávek.
  • Ověření plnoletosti zdarma.

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.