Protékání, chrčení, bublání nebo prskání e-liquidu jsou velice nepříjemné jevy, se kterými se setkalo mnoho začátečníků a často i zkušených vaperů. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o závadu zboží, příčina je často úplně jinde. Pojďme se podívat na možné důvody a jejich řešení.
Pokud se i vy potýkáte s vytékáním náplně z elektronické cigarety, nebo při potažení vydává zvláštní zvuky, pak věřte, že nejste první a zcela určitě ani poslední vaper, který se s tímto problémem setkává. Jedná se o jeden z nejčastějších problémů při vapování a také nejčastější důvod reklamace zboží. Většinou jsou však příčiny protékání nebo bublání jiné a často vůbec nesouvisí s kvalitou produktu.
Důvod, proč náplň v elektronické cigaretě bublá nebo vytéká ven, je většinou stejný - přesycená žhavící hlava (nebo cartridge). Příčin, proč k tomu dochází, přitom může být více. Přinášíme vám tedy souhrn těch nejčastějších a jejich řešení.
Kompatibilita náplně
Nejčastější příčinou, proč dochází k přesycení žhavící hlavy nebo cartridge, je volba e-liquidu. Ty jsou k dostání v mnoha různých provedeních a mimo jiné se odlišují poměrem PG (propylenglykolu) a VG (rostlinného glycerinu). Právě poměr těchto dvou látek určuje, jestli bude náplň řídká nebo hustá, přičemž pro každý typ e-cigarety se hodí jiná. Jak vybrat správnou náplň, jsme pro vás shrnuli v tomto článku.
Obecně platí, že elektronické cigarety určené pro přímý potah do plic (DL) potřebují náplň hustější (tedy s vyšším podílem VG, nejčastěji 70% a více), protože pracují s nízkým odporem a vyšším výkonem, takže mají mnohem větší přívodní otvory pro dostatečné zásobování náplně. Pokud do takové e-cigarety naplníte příliš řídkou náplň, bude jí ke spirálce přitékat jednoduše moc a problém je na světě.
Naopak pro běžné e-cigarety pro klasický potah pusa-plíce (MTL) se nejčastěji používají náplně s vyváženým poměrem PG50 / VG50. Zejména při míchání vlastní náplně se ujistěte, že tento poměr má výsledný e-liquid a nikoliv základní báze. Je totiž nutné počítat s tím, že po smíchání báze s příchutí může dojít k naředění. Více se dozvíte v našem článku o míchání.
Styl a technika potahu
I styl potahu do velké míry souvisí s tím, jestli se bude náplň v e-cigaretě hromadit. Pokud už víte, že ve své elektronické cigaretě používáte dostatečně hustou náplň, zaměřte se také na to, zda potahujete správným způsobem.
V případě výkonných DL e-cigaret s nízkým odporem a vysokým výkonem je zapotřebí páru natahovat rovnou do plic za pomoci prudkých a dlouhých potahů. Pokud byste se snažili z takové e-cigarety šlukovat, tedy natahovat páru pouze do úst a pak ji teprve vdechovat, bude vám ve žhavící hlavě zůstávat převážná většina náplně, která dříve nebo později vyteče ven nebo bude prskat do úst.
U MTL e-cigaret se potahy naopak dělají kratší, pozvolnější a s většími rozestupy. Snažte se z e-cigarety netahat rychle za sebou, protože jinak docílíte toho, že ke spirálce bude proudit více náplně, než je schopna odpařit a tím pádem opět dojde k jejímu vytečení.
NÁŠ TIP: Pokud spínáte žhavení tlačítkem, pusťte ho o cca 1 - 2 vteřiny dříve, než přestanete tahat. Tím tzv. dotáhnete zbytek páry a nebude vznikat nadměrné množství kondenzátu v náustku, který by pak mohl stéct zpět ke spirálce a potenciálně vytéct ven.
Odpovídající výkon
Neméně důležité je také nastavení výkonu, pokud jím váš model e-cigarety disponuje. Pokud totiž nastavíte výkon příliš nízký, žhavící spirálka bude náplň odpařovat pouze částečně. Zbylá část náplně pak zůstane ve žhavící hlavě a až jí tam bude příliš, najde si cestu ven.
V dnešní době je už u drtivé většiny žhavících hlav a podů doporučené nastavení výkonu přímo výrobcem. To obvykle najdete vygravírované přímo na produktu nebo uvedené v popisu produktu na našich stránkách, případně na stránkách výrobce. Řiďte se proto tímto doporučením a nastavujte výkon v uvedeném rozsahu, který je odlišný pro různé odpory spirálek. Předejdete tak nejen případnému vytékání náplně, ale potenciálně i připálení vaty ve žhavící hlavě nebo podu.
Plnění a podtlak
Když je atomizér nebo pod uzavřený, udržuje se v něm podtlak. Ten obvykle uvolníte při otevření uzávěru a náplň má pak tendenci klesat ke žhavící spirálce rychleji. Tím opět vzniká přesycení a e-cigareta pak může bublat, prskat nebo rovnou protéct.
Při plnění proto vždy tank nebo pod nechte otevřený jen na nezbytně dlouhou dobu a po doplnění ho ihned uzavřete. U atomizérů, které mají regulaci air-flow (přívod vzduchu) také doporučujeme regulátor při plnění zcela uzavřít.
Zejména u atomizérů se pak zaměřte na to, zda máte všechny závity správně zašroubované. Pokud totiž jeden z nich (byť ten umístěný někde v horní části atomizéru) bude našroubovaný nakřivo, opět může docházet k problému s podtlakem nebo těsněním.
NÁŠ TIP: Po opětovném doplnění náplně je dobré z e-cigarety hned párkrát potáhnout a tím opět vytvořit podtlak. To ovšem nedělejte u nových žhavících hlav a podů, kde by mohlo dojít ke spálení vaty.
Kondice žhavící hlavy a cartridge
Nezapomínejte, že i žhavící hlavy a cartridge mají svoji životnost. Ta se obvykle mění podle frekvence a stylu potahování a její konec se začne projevovat buď špatnou chutí (někdy až přepálenou) a nebo savostí vaty, která je její součástí. A právě degradace vaty má za následek, že v sobě neudrží náplň, která potom prská nebo vytéká.
Pokud už má žhavící hlava nebo cartridge něco za sebou, vyměňte ji za novou. Jednak se výrazně zlepší chuť a také se eliminují případy vytékání nebo probublávání náplně. Za ztrátou savosti přitom nemusí stát jen stáří, ale také případné poškození (např. nedostatečným zakapáním nového kusu nebo třeba špatnou technikou potahu).
Teplota a poloha
Čím vyšším teplotám je e-liquid vystaven, tím více řídne a má tendence z e-cigarety vytékat. Zejména v horkých letních dnech se pak obecně doporučuje používat vyšší procento VG v náplni než obvykle. Vyvarujte se také odkládání e-cigarety na přehřátá místa, jako je přímé sluneční záření nebo třeba přihrádka v autě, která je v blízkosti topení.
Řídnutí náplně může být ale způsobeno také příliš častým potahováním z e-cigarety po sobě a nepomáhá ani e-cigaretu třímat v ruce několik desítek minut nebo dokonce hodiny. I tak se totiž teplo přenáší na zařízení a liquid může řídnout a vytékat.
Také poloha zařízení a to, jak ho používáme, odkládáme nebo přenášíme má na protékání velký vliv. O to větší, když se sejde v kombinaci s jinými faktory, především pak rozehřátou a zřídlou náplní. E-cigaretu byste měli, pokud možno, udržovat ve svislé poloze a to náustkem směrem nahoru.
I při potahování se snažte e-cigaretu držet tak, aby byl stále náustek v nejvyšším bodě. Protože když si v leže potáhnete z e-cigarety otočené náustkem dolů, ve které předtím zkondenzovala pára z předchozích potahů, nejspíše vám tento kondenzát vyteče do úst, což sice není nic zdraví ohrožujícího, ale ani příjemného.
Rada na závěr
Popsali jsme převážnou většinu příčin, které mají souvislost s hromaděním náplně ve žhavící části e-cigarety a souvisí s vytékáním, prskáním a bubláním e-liquidu. V každém případě je zapotřebí hlídat, aby nedocházelo k přesycení vaty ve žhavící hlavě nebo podu.
Pokud vám už e-cigareta protekla nebo bublá, ještě než se vydáte pro novou žhavící hlavu nebo cartridge, pokuste se odstranit nahromaděnou náplň z e-cigarety prudším švihem ruky s náustkem otočeným směrem k zemi. Poté ubrouskem důkladně otřete všechny části od e-liquidu (včetně prostoru mezi baterií a atomizérem nebo podem). Tím se zbavíte přebytečného e-liquidu a pokud se zkusíte zaměřit na výše uvedené rady, je možné, že už se další potíže znovu neprojeví.
Zejména u atomizérů se spodním přívodem vzduchu lze vytečení náplně zamezit už v začátcích, když se začne projevovat první probublávání. A to tak, že namísto toho, abyste páru vdechovali do sebe, prudším způsobem vydechněte vzduch do náustku a přebytečná náplň v atomizéru vyletí nasávajícími otvory pro vzduch. Opět je pak samozřejmě zapotřebí otřít zbytky náplně.