Nefunkční e-cigareta dokáže zkazit náladu, obzvlášť, pokud nemáte po ruce náhradní. Dostali jste se do situace, že vaše e-cigareta před nabíjením fungovala dobře, ale potom náhle vypověděla službu? Nemusí být nutně rozbitá. Než budete zařízení posílat na reklamaci, podívejte se na několik běžných problémů s elektronickými cigaretami, které mohou zapříčinit jejich nefunkčnost.

Vypnuté nebo zamknuté zařízení
Pokud vaše e-cigareta po nabití nereaguje, může to být jednoduše způsobeno funkcí automatického uzamčení proti nechtěnému spuštění. U e-cigaret vybavených tlačítky obvykle stačí hlavní ovládací tlačítko stisknout 5krát rychle za sebou, a to v časovém intervalu do 2 sekund. Tím se zařízení uvede do provozu. U některých modelů se můžete setkat i s manuálním posuvníkem zamykání.
E-cigarety, které nemají žádná fyzická tlačítka (jednorázové e-cigarety a základní MTL cigarety), by se měly aktivovat automaticky ihned po připojení cartridge. Pokud se tak z nějakého důvodu nestalo, je potřeba se blíže podívat na samotnou cartridge, prověřit nabíjení baterie nebo zdali zařízení neindikuje nějaký chybový stav.
Problémy s cartridgí
Náhlá nefunkčnost e-cigarety může poukazovat na problém s cartridgí, která má z nějakého důvodu špatný kontakt. Jinými slovy nedojde k propojení baterie a atomizéru, neuzavře se elektrický obvod a e-cigareta tím pádem nereaguje.
Pokud provádíte první zprovoznění e-cigarety nebo vyměňujete cartridge za novou, před nasazením na tělo e-cigarety se ujistěte, že se na její spodní straně nenachází z výroby ochranný film, který by zakrýval kontakty.
Cartridge může být rovněž znečištěná e-liquidem, a proto nemá kontakt. Protékání e-liquidu má mnoho příčin, které jsou nejčastěji spojeny se špatným používáním elektronické cigarety (technikou potahování) nebo nevhodnou náplní (hustotou e-liquidu).

Tip na článek:
Proč náplň vytéká z e-cigarety a jak tomu zabránit?
„Protékání, chrčení, bublání nebo prskání e-liquidu. S tím se setkalo mnoho začínajících i zkušených vaperů. Jedná se o jeden z nejčastějších problémů e-cigaret. Pojďme se podívat na možné důvody a jejich řešení.“
E-cigareta také nemusí reagovat na spuštění žhavení z důvodu nečistot na čidle automatického potahu, pokud je jím vybavena. Čidlo, cartridge i kontakty na zařízení je potřeba řádně očistit a vysušit. Vhodný je například papírový ubrousek. Poté můžete vyzkoušet, zdali se e-cigareta po připojení cartridge znovu aktivovala a dochází k aktivaci žhavení.
U typu e-cigaret, které používají závitové připojení atomizéru (tzv. BOX Mod sady), může být další příčinou problémů přílišné utažení žhavící hlavy. Ta se pak po našroubování na tělo nedotýká kontaktů, opět nedojde k sepnutí obvodu a aktivaci e-cigarety.
Výše uvedené rady nezabraly a máte po ruce jinou cartridge nebo žhavící hlavu? Zkuste ji jednoduše vyměnit. Pokud se tím problém vyřešil, pravděpodobně byla vadná nebo opotřebovaná.
Věděli jste?
Na našem e-shopu si můžete jednoduše na dvě kliknutí vyhledat originální příslušenství kompatibilní s vaší e-cigaretou.
Nesprávné nabíjení
Jestliže e-cigareta po nabíjení nejde zapnout a nereaguje na povely, mohlo se stát, že se ve skutečnosti správně nenabíjela. To může mít celou řadu příčin.
Intenzivně jste vapovali, i když zařízení již delší dobu hlásilo vybitou baterii, a nyní nejde zapnout a nereaguje na připojení nabíječky? Mohlo dojít k poklesu napětí baterie pod kritickou hranici, a tedy k jejímu celkovému podbití. V takovém případě bude nutné nechat zařízení připojené na nabíječce delší dobu, ideálně 4 až 6 hodin nebo přes noc, aby se baterie dostatečně oživila.

Je také možné, že jste k nabíjení zvolili nekompatibilní adaptér s vyšším proudem, než jaký zařízení podporuje (například z telefonu nebo notebooku), a k nabíjení nedošlo. Často se stává i přesný opak – pokoušíte se nabíjet e-cigaretu z USB portu jiného zařízení, které může poskytovat příliš malý nabíjecí proud. E-cigareta se pak nenabije, přestože nabíjení může indikovat, protože je připojen kabel. Řešením je používat k nabíjení originální nebo kompatibilní síťový adaptér s kabelem. Vhodné parametry adaptéru by měl výrobce uvádět přímo v návodu, případně bývají uvedeny v popisku produktu na webových stránkách. V případě e-cigaret s externí baterií doporučujeme pořídit kvalitní nabíječku. Na trhu jsou dostupné inteligentní typy nabíječek, které zajistí optimální a bezpečné nabíjení.
Nečekané problémy může způsobit i takový detail, jako je znečištěný nabíjecí port v zařízení, který zabrání správnému nabíjení. Špínu můžete opatrně mechanicky odstranit nějakým nevodivým materiálem, například párátkem.
Některé výše uvedené problémy mohou rovněž způsobit zkrat. Elektronický čip uvnitř zařízení má za úkol chránit baterii proti zkratu odpojením vstupního napájení. V praxi tedy dojde z bezpečnostních důvodů k odpojení žhavení. Obvykle stačí e-cigaretu připojit na nabíječku, abyste ji znovu aktivovali.
Nakonec je vhodné uvést, že pokud si všimnete, že je baterie nafouklá, při nabíjení se extrémně zahřívá, zařízení příliš brzy hlásí, že je nabité, nebo se ho naopak nepodaří nikdy nabít do plna, pravděpodobně to znamená, že je baterie vadná nebo na konci své životnosti. V takovém případě se nedoporučuje zařízení dále používat.
Nestandardní blikání a varovné hlášky
Naprostá většina moderních e-cigaret obsahuje řadu bezpečnostních ochran pro jejich bezpečné používání. Pokud zařízení samo vyhodnotí nějaký chybový stav, obvykle odpojí žhavení, a zároveň začne varovně blikat nebo se na displeji zobrazí hláška.

E-cigarety bez displeje mívají notifikační diodu, která pomocí určité frekvence blikání, často i změnou barvy, indikuje chybový stav zařízení. Nejčastější příčinou nestandardního blikání e-cigarety je vybití baterie nebo špatný kontakt. Přesný význam však nelze všeobecně stanovit. Každá značka i model může používat specifické druhy blikání pro jednotlivé chybové stavy, a proto je potřeba vždy nahlédnout do manuálu k příslušnému zařízení.
U pokročilejších e-cigaret vybavených displejem je určení nastalého problému o něco jednodušší. Chybový stav u nich bývá blíže specifikován krátkou varovnou hláškou. Níže uvádíme nejčastější typy varovných hlášek a jejich význam:
- Low Volt, Low Battery, Check Battery – nízké napětí baterie; vybitá baterie; nesprávný typ baterie nebo jiný problém s baterií
- Check Atomizer, Coil Short, Short Circuit – cartridge je vadná; cartridge není správně detekována; odpor cartridge je mimo povolený rozsah
- High Temp, Overheat – zařízení je přetíženo intenzivním vapováním; zařízení je vystaveno extrémním teplotám
Prevence problémů
Mnohým výše uvedeným závadám e-cigaret lze předejít správným používáním, dodržováním pravidel nabíjení a také pravidelnou údržbou. Proto je potřeba e-cigaretu používat v souladu s návodem, alespoň jednou týdně ji zkontrolovat a pročistit. Odmění se vám potom bezproblémovým provozem a dlouhou životností.
Vaše e-cigareta již dosloužila?
Věděli jste, že výběrem nevhodného typu e-cigarety to můžete hned na začátku celé pokazit?
Pokud si nevíte rady, jak se zorientovat v široké nabídce e-cigaret a nejrůznějších parametrech, nahlédněte do našeho článku na téma „jak vybrat první e-cigaretu“. Naši kolegové jsou vám také připraveni odborně poradit správný typ přesně pro váš styl potahu, ale také odpovídající náplň nebo náhradní příslušenství.
Ať jste začátečník nebo ostřílený vaper, u nás si určitě vyberete. Nabízíme modely zavedených značek i poslední novinky ze světa elektronických cigaret.