Jak často měnit cartridge či žhavící hlavu a co ovlivňuje jejich životnost?
28.03.2025 5 minut čtení
Při každodenním užívání elektronických cigaret je nutné počítat s přirozeným opotřebením některých vyměnitelných součástí. Řeč je o náhradních cartridgích a žhavících hlavách. Kdy je ale potřeba cartridge nebo žhavící hlavu vyměnit? A co ovlivňuje životnost těchto součástí?

Ačkoliv neexistuje jasné pravidlo nebo přesná doba, kdy je čas cartridge nebo hlavu vyměnit, můžeme se řídit několika body, které indikují jasnou nutnost výměny náhradního dílu. Většina žhavících hlav a cartridgí na dnešním trhu by si měla poradit s cca pěti opětovnými naplněními zásobníku a cca 10 - 20 ml odvapovaného e-liquidu. Je nutné však zmínit, že se jedná skutečně o individuální informaci a nemusí tomu tak být pokaždé. A v jakých případech už je nutná výměna?
1) Spálená a zkreslená chuť
S tímto jevem se setkáte nejčastěji ve chvíli, kdy je vata u spirálky suchá a dojde ke vzniku tzv. dry-hitu, jednoduše potáhnete a z důvodu absence e-liquidu na spirále dojde k napálení vaty. Jedná se o spálenou cartridge / žhavící hlavu, která již vyžaduje okamžitou výměnu za novou. Inhalace suché vaty v hlavě není rozhodně příjemná. Během používání vždy doporučujeme průběžně kontrolovat hladinu e-liquidu uvnitř cartridge nebo atomizéru, abyste se tomuto jevu mohli vyvarovat. Více informací vám nabídne také náš článek na téma spálené chuti při potahu.
2) Degradace vaty z důvodu nepoužívání
S pojmem degradace vaty se mohou setkat uživatelé, kteří nechávají své zařízení stát delší dobu bez použití, ovšem s naplněným tankem nebo cartridgí. Pokud je vata neustále vystavována e-liquidu uvnitř a je stále nasáklá náplní, dochází k její postupné degradaci a vata ztrácí své absorpční vlastnosti a svou chuťovou neutralitu. Pokud víte, že nebudete svou e-cigaretu užívat v delším časovém horizontu, doporučujeme cartridge nebo žhavící hlavu odpojit a zlikvidovat, případně vůbec e-cigaretu neplnit. Jakmile budete e-cigaretu znovu využívat, jednoduše sáhněte raději po nové cartridgi / žhavící hlavě a vše si naplňte čerstvě.
3) Cartridge/hlava přesluhuje
Někdy se může stát, že používáme cartridge nebo žhavící hlavu daleko za její životnost a testujeme, kolik ještě snese. A ačkoliv si některé cartridge nebo hlavy dokáží poradit s delším provozem v řádu několika týdnů či měsíce, jakmile už není chuť dostatečná nebo je zkreslená, případně pokud dochází ke vzniku nadměrného množství kondenzátu na kontaktu, doporučujeme jednoznačně díl vyměnit. S únikem většího množství kondenzátu se pojí také další problémy, jako je například ucpání podtlakového spínače u pod systémů, což se můžete dočíst také v našem článku Problémy s automatickým potahem a jak jim předcházet.
Průměrně si dokáže cartridge nebo žhavící hlava poradit s několika dny aktivního používání nebo s cca 10 - 20ml odvapovaného e-liquidu. Životnost je však možné také prodloužit zvolením vhodného e-liquidu s optimální hustotou základu a menší koncentrací aromatu.
Co ovlivňuje životnost cartridgí a hlav?
Určitě se už každý mohl někdy setkat s problémem, že si chce potáhnout a cítí jen velice zkreslenou chuť nebo téměř nevystupuje žádná pára. Na vině může být právě zmíněné opotřebení náhradních cartridgí nebo žhavících hlav. Co ale vlastně ovlivňuje životnost těchto náhradních dílů při každodenním používání?
1) Zvolení nesprávné hustoty základu
Poměr základních složek e-liquidu hraje obrovskou roli pro zachování nejen optimální životnosti náhradních cartridgí a žhavících hlav, ale také pro správné fungování vašeho zařízení obecně. E-liquidy pro DL vaping by měly standardně obsahovat vyšší podíl VG složky, optimálně mezi 70 - 100%, tato složka utváří hustotu a zvyšuje produkci páry. Pro běžné MTL pod systémy potom doporučujeme volit vždy ideální poměr základu PG50/VG50. Pokud si nejste jisti výběrem vhodné náplně nebo báze, neváhejte se s námi před nákupem spojit, rádi vám ověříme kompatibilitu zvolené náplně s vaší e-cigaretou na naší zákaznické lince nebo v on-line chatu, případně se můžete při výběru inspirovat naším článkem o výběru e-liquidu.
2) Problém sladkých e-liquidů
Jedním z nejčastějších problémů spojených s kratší životností cartridge nebo hlavy je užití e-liquidů s příliš sladkou a výraznou chutí. Pokud rádi holdujete hotovým e-liquidům, může nastat problém s tím, že bude oblíbená náplň příliš sladká a množství aromatu obsažené v takovém e-liquidu může být velmi vysoké a bude se rychleji napalovat na spirálku. Pokud se setkáte s problémem, že se vám abnormálně rychle pálí cartridge nebo hlavy, doporučujeme vyzkoušet jinou náplň nebo stávající náplň jednoduše rozředit čistou bází.
3) Časté střídání náplní
Dostali jste chuť na jinou náplň a chcete si naplnit cartridge, ve které užíváte jinou náplň? Právě míchání dvou a více různých náplní může způsobit také problémy způsobené s rychlejším opotřebením cartridge / hlavy. Pokud nedojde k úplnému odpaření jedné náplně a cartridge / hlava se naplní další, úplně jinou náplní, zůstávají složky aromatu z obou náplní usazené na hlavě a z důvodu zvýšeného množství aromatu na spirálce dojde k rychlejšímu opotřebení náhradního dílu. Obecně tak platí, že při užívání více různých náplní doporučujeme každou náplň dávat do specifické cartridge a užívat pouze v jedné cartridgi bez míchání s jinými náplněmi.
4) Vysoký výstupní výkon na DL
Velký vliv na životnost má také intenzita používání zařízení, nastavený výstupní výkon a styl potahu. Největší problém nastává u hlav a cartridgí na DL potah, které obvykle pracují s vysokými výstupními výkony a dochází k velkému zatěžování žhavící spirálky vlivem vysoké teploty. Ačkoliv se většina výrobců snaží hlavy a cartridge pro DL vaping osazovat kvalitními a odolnými spirálkami a vatou se silnější absorpční schopností, může i tak ovlivnit vysoký výstupní výkon a intenzivnější používání celkovou životnost. U přímého potahování do plic tak doporučujeme hlavu nebo cartridge měnit v ještě kratším časovém horizontu.
Výměnu cartridge a hlavy rozhodně nedoporučujeme zanedbávat a díly měnit pravidelně. Získáte tak vždycky perfektní chuť, skvělou produkci páry a zároveň se vyvarujete dalším možným problémům s e-cigaretou, jako je například vytopení kontaktu nezachyceným e-liquidem ve vatě nebo potažením spálené vaty.