Populární pod systémy e-cigaret nám přinesly podstatnou výhodu v podobě automatického spínání potahu. Co ale dělat, když systém automatického žhavení přestane z nějakého důvodu fungovat? Pojďme se společně podívat blíže na možné příčiny nefunkčního automatického potahu, prevenci pro zabránění nefunkčnosti a správné užívání e-cigarety.

„Nefunguje mi automatický potah“
Už jste se mohli během užívání svého pod systému někdy setkat s tím, že přestal fungovat systém automatického spínání potahu. Nicméně na nefunkčnost může mít vliv hned několik důležitých faktorů. Proto bychom vás rádi s těmito faktory seznámili v následujícím článku. Zároveň doufáme, že vám článek také pomůže při řešení tohoto problému a zároveň poslouží jako prevence, aby vaše e-cigareta neustále šlapala jako hodinky. V několika bodech níže se seznámíme s hlavními problémy, které ovlivňují správné fungování automatického podtlakového spínače.
1) Zatečený e-liquid uvnitř podtlakového spínače
Nejčastější příčinou obecně mezi pod systémy je zacpání podtlakového spínače kapkou e-liquidu nebo jinou nečistotou. Během používání se může na kontaktu zařízení tvořit nadbytečný kondenzát, tedy neodpařená pára, která se následně promění zpět na kapalinu. V případě, že je podtlakový spínač již ucpaný, mělo by pomoci otočit tělo baterie vzhůru nohama a několikrát ho proklepnout. Podtlakový spínač doporučujeme také poté přečistit vatovou tyčinkou a celý kontakt pro jistotu ještě otřít papírovým kapesníkem. O možných příčinách vytékání náplně se více dozvíte také v našem dalším článku „Proč náplň vytéká z e-cigarety a jak tomu zabránit.“
Upozornění: Vznik kondenzátu je běžným konstrukčním jevem všech pod systémů na trhu. Tento kondenzát doporučujeme pravidelně kontrolovat a v případě potřeby očistit suchým papírovým kapesníkem nebo vatovými tyčinkami. Kontrolu doporučujeme provádět alespoň 1-2x denně dle míry a intenzity používání a při používání v prostorách s různými výkyvy teplot (např. při přechodu z venkovních zimních teplot do domácnosti apod.)
2) Defektní a opotřebovaná cartridge
E-cigareta nechce vůbec fungovat nebo žhaví pouze přerušovaně? Na vině nemusí být jen ucpaný spínač autopotahu, ale také opotřebovaná cartridge. A ačkoliv s určitostí nedokážeme říct na 100%, jak dlouho cartridge vydrží, můžeme se řídit několika tipy, které nám indikují možný problém s opotřebením. V prvé řadě poznáme opotřebovanou cartridge tak, že je chuť při potahu velmi slabá a doplněná o podivnou pachuť připomínající spáleninu. Dalším problémem může být zobrazení chybové hlášky „shorted“ nebo blikání diody na e-cigaretě, pokud je spirálka uvnitř cartridge přepálená a není možné ji nadále používat. Došlo totiž k poškození nebo defektu spirálky a bude nutná její výměna. Dalším problémem může být nesprávné usazení cartridge na těle e-cigarety nebo defektní kontakt, který brání propojení okruhu a nesepne žhavení.
3) Uzavřený systém airflow
Poměrně jednoduchý, ale často opomíjený krok, se kterým se můžete setkat během užívání, je prosté uzavření vzduchového systému. Většina dnešních e-cigaret je vybavena praktickou manuální regulací přísunu vzduchu, nabídku těchto modelů najdete například zde. Jestliže je však tento vzduchový otvor uzavřen, žhavení se vůbec nespustí, protože při potahu nebude vytvořen podtlak vtlačením vzduchu do zařízení. Před použitím i během užívání doporučujeme pravidelně kontrolovat, zda není posuvník uzavřený nebo znečištěný. I v případě zacpání vzduchového otvoru například nečistotou z kapsy, prachem nebo jiným předmětem nebude e-cigareta žhavit. Pokud máte na své e-cigaretě pouze fixní otvory bez regulace, je na místě také kontrola, zda si takový otvor nepřivíráte prsty během vapování.
4) Stopové nečistoty na kontaktu
Během každodenního užívání se může stát, že se do určitých součástí e-cigarety vmísí nechtěný prach a další nečistoty. Zejména při používání v prašných podmínkách nebo při častém přenášení v kapse se může stát, že se cartridge odpojí a na kontakt se dostane prach. Ten může rovněž ucpat také podtlakový spínač. Obecně tedy doporučujeme nejen kontrolu kondenzátu, ale také zbytkových nečistot a prachu, aby zařízení mohlo neustále a bez problému pracovat.
5) Nálepka na nové cartridgi
Každému se může stát, že se nešťastnou náhodou přehlédne. Většina nových cartridgí a nově zakoupených e-cigaret obecně je vybavena speciální krycí nálepkou na kontaktu, aby nemohlo dojít při uskladnění e-cigarety k samovolnému spuštění žhavení. Tato nálepka tedy chrání kontakt před spuštěním žhavení. Před nasazením nové cartridge vždy doporučujeme se ujistit, že je tato nálepka sloupnutá a kontakt je čistý. I nepatrný zbytek této nálepky může způsobit pěknou neplechu.
6) Ucpaná komora náustku
Pokud přenášíte svou e-cigaretu často v kapse nebo cestovním zavazadle, doporučujeme před každým použitím krátkou kontrolu komory náustku. Právě do ní totiž může zapadnout nějaká nečistota a zabránit tak výstupu páry ven. Pokud se s tímto jevem setkáte, mohlo by pomoci cartridge jednoduše otočit vzhůru nohama a párkrát ji vyklepat. Pokud máte na své e-cigaretě odnímatelný náustek, dá se preventivně odpojit a pročistit buď papírovým kapesníkem nebo propláchnout proudem vody. Tato kontrola komory náustku poslouží skvěle nejen v případě jejího ucpání a nemožnosti žhavit, ale také jako prevence, abyste při potahu nevdechli předmět z náustku do úst.
Doplnění: Pokud užíváte elektronickou cigaretu s takzvanými filtrovými náustky, doporučujeme tyto náustky v případě většího znečištění rovnou vyměnit za nové. Jedná se o spotřební náustky, které slouží pro navození pocitu jako při klasickém kouření, nicméně jejich životnost je výrazně kratší a z důvodu jejich zpracování a použitých materiálů není možné tyto náustky proplachovat.
7) Vybitá baterie nebo vypnutá e-cigareta
Za zmínku potom stojí také bod týkající se vybité baterie. Zejména u některých kompaktních pod systémů se můžete setkat s tím, že nedisponují žádnou indikací baterie nebo prostě začnou blikat slabou maličkou indikační diodou, pokud jsou již vybité. Tato indikace se dá ve spoustě případů velice snadno přehlédnout, proto vždy doporučujeme kontrolu, zda je vaše e-cigareta dostatečně nabitá a pokud disponuje funkcí zapnutí a vypnutí, tak že je také řádně zapnutá a aktivovaná. Doporučujeme zároveň mrknout také na náš předchozí článek „E-cigareta po nabití nefunguje,“ který se věnuje právě tomuto tématu a vysvětlí vám možné příčiny nefunkčnosti baterie.
Pravidelnou údržbou elektronické cigarety můžeme předcházet spoustě nepříjemným situacím vzniklým právě z nevhodné údržby. Proto důrazně doporučujeme tuto údržbu nezanedbávat a vše pravidelně kontrolovat. E-cigareta se vám odmění bezproblémovým fungováním a perfektně chutnou párou. A o to přeci jde.